Пийт Алонсо, капачка за КПЗ след успешен дебют за Рич Хил при победата на Метс с 5-4

Пийт Алонсо обикновено се присмива на идеята, че Хоум Рън Дербито може да повлияе на неговия замах в по-лошо състояние и преобладаващите доказателства са на негова страна - всъщност толкова много, че по-добрият въпрос може да бъде следният: дербито всъщност помогна ли на Алонсо ?

Няма съмнение, че Алонсо се е запалил, след като спечели второто си поредно дерби по-рано този месец, помагайки на Метс да запазят първото си място в Националната лига Изток за 11-та поредна седмица. След като Алонсо изравни мача в неделя с хоумър от два ръна – негов пети от девет мача след почивката на All Star – в шестия ининг, Джеф Макнийл удари с щипка и два ръна, за да даде преднина на Метс завинаги в победата им с 5-4 над Блу Джейс на Сити Фийлд.

Ралито с четири маншове извади Рич Хил от куката за загуба в дебюта му в Метс, след като левичарят се отклони за три рана в горната част на шестия. Сет Луго, който позволи и на трите ръна да отбележат гол, след като Хил натовари базите без никакви аути, спечели победата с облекчение, а Едвин Диас успя да спаси. Но нищо от това не обърна разказа на играта толкова бързо, колкото Хоумър на Алонсо.

Когато Пит се появи в тази ситуация, започвам да очаквам хоумран там, каза Макнийл.

Както обясни проучване на MLB.com по-рано този месец, идеята, че Дербито може да навреди на ударите на нападателите, до голяма степен е мит. Докато няколко примера за това явление се появиха през годините, те вероятно имат корени в други проблеми. Повечето слабери не страдат от неблагоприятни ефекти от Дербито; преди да участва в тазгодишното събитие, аутфилдерът на националите Хуан Сото стигна дотам, че предположи, че това може да му помогне да коригира несъвършенството в замаха, което доведе до най-високата честота на земни топки през първото полувреме в кариерата му. Както се очакваше, Сото – подобно на Алонсо – се разгаря от почивката, със собствени шест хоумръна.

По-голям проблем е дългосрочната умора. Алонсо изчисли, че между загрявките, тренировъчните завъртания и самото дерби, той е направил 600-700 съкращения по време на първия си опит през 2019 г. Следва кратък период на безпокойство, когато Алонсо се препъна в отсечка 1 към 17 с 10 зачертавания непосредствено след почивката. След това той хоумира три пъти в четири мача и всичко отново беше наред. Алонсо завърши с 0,889 OPS в последните си 68 мача, разбивайки рекорда за новобранец от Мейджър лийг с 53 Хоумърс в процеса.

Тази година Алонсо изобщо не се бори след почивката, удряйки безопасно във всичките девет мача, които е играл след дербито. Това включва пет хоумръна и 10 RBIs, всички с изключение на две в състезания, които Метс спечели.

Не знам дали Дербито изигра роля в това, каза мениджърът Луис Рохас, но определено е много уверен в момента.

Алонсо напусна Citi Field, без да се обърне към медиите, оставяйки другите да се чудят как дербито може или не е повлияло на успеха му. Но със сигурност говореше високо с действията си по време на мача.